Dr. med. Mirosław Szarzyński    artroskopia.eu

Uszkodzenie / zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego ( staw AcromioClaviculare )

 

 

Urazowe uszkodzenie stawu AC jest najczęściej spowodowane upadkiem na bark lub wyciągniętą rękę. Upadek może spowodować złamania lub  rozerwanie więzadeł między obojczykiem a wyrostkiem barkowym i wyrostkiem kruczym łopatki. Rezultuje to niestabilnością stawu  i w zależności od typu uszkodzenia przemieszczeniem dalszego końca obojczyka.

 

Typ uszkodzenia jest klasyfikowany według  Tossy ( 3 typy) lub Rockwooda (6 typów). Schemat klasyfikacji na podstronie Zdjęcia

 

Widoczne przemieszczenie obojczyka w stawie AC : Tossy III

 

 

Tossy I i II jest leczony nieoperacyjnie.

Tossy III oznacza uszkodzenie wszystkich więzadeł stabilizujących obojczyk w stawie AC i przemieszczenie obojczyka : czyli zwichnięcie stawu. W tym przypadku jest zalecane leczenie operacyjne.


Celem operacji jest repozycja (nastawienie) obojczyka  i stabilizacja stawu. W pierwszych 2 tygodniach po urazie nie jest konieczna rekonstrukcja więzadeł kruczo-obojczykowych podczas zabiegu. Stabilizacja stawu AC może być wykonana przez różne implanty : od drutów po płytkę i śruby.

Ja preferuję tzw. płytkę z hakiem, jest to stabilne zaopatrzenie i ponowne przemieszczenia są rzadkie. Minusem tego postępowania jest konieczność usunięcia płytki i śrub po 6-8 tygodniach.

 

Znieczulenie może być splotowe lub ogólne. Nacięcie skóry ma około 6-8cm.
Dzień po operacji  : zmiana opatrunku i usunięcie drenu . Usunięcie szwów po 12-14 dniach. Stabilizator / orteza  np. PSI 6 tygodni. Usunięcie płytki 6-8 tygodni po zabiegu.


Ćwiczenia łokcia i ręki są możliwe natychmiast, ograniczenie odwiedzenia i zgięcia do 90 stopni do czasu usunięcia płytki, potem rehabilitacja bez ograniczenia zakresu ruchu. 

 

Sporty kontaktowe po 6-12 miesiącach.

 


Zadawnione zwichnięcia stawu AC wymagają rekonstrukcji więzadeł kruczo-obojczykowych i stabilizacji stawu AC. Możliwa jest artroskopowa naprawa za pomocą więzadła kruczo-barkowego.

 

Dalsze informacje na podstronie Zdjęcia

dr Mirosław Szarzyński  |  szarmiro@tlen.pl