Dr. med. Mirosław Szarzyński    artroskopia.eu

Artroskopia, co to takiego?

 

Artroskopia jest dosłownie oglądaniem stawu (po grecku arthros = staw, skopein = oglądać) i nowoczesną, małoinwazyjną  metodą operowania stawów n.p. barku, kolana, łokcia, biodra czy stawu skokowego. Po nacięciu skóry (~5-10 mm) wprowadzany jest artroskop tzn. kamera oraz instrumenty endoskopowe i przeprowadzana operacja n.p. obrąbka panewki w stawie ramiennym czy zabiegi rekonstrukcyjne w stawie kolanowym. Operacja jest kontrolowana na monitorze i dokumentowana n.p. na DVD. Rehabilitacja jest przeważnie krótsza jak po operacjach metodą otwartą. Bóle pooperacyjne są również zredukowane.

 

artroskopia lewego stawu ramiennego

 Historia artroskopii

 

E.Bircher opisał 1921 pierwszą artroskopię kolana w Aarau (Szwajcaria), Takagi (Tokio) oglądał 1918 endoskopem kolano zmarłego, ale pierwszą artroskopową operację przeprowadził w roku 1951 Watanabe, wyciągając drugim instrumentem oderwaną lampkę endoskopu, którym oglądał kolano. Dopiero w latach 70-tych zaczęto w Europie artroskopowe operacje (Wruhns w Wiedniu), pierwsza ksíażka po niemiecku o artroskopii ukazała sie w 1978 roku (Henche).


Operacje atroskopowe barku zostały wprowadzone w ortopedii dopiero w połowie lat 80-tych dwudziestego wieku. Od tego czasu zostały polepszone instrumenty chirurgiczne i techniki operacyjne, co spowodowało w latach 90-tych wzrost zabiegow endoskopowych w stawach czyli artroskopii (w USA około 500.000  zabiegów rocznie). Firmy medyczne udoskonalają nowoczesne implanty i instrumenty operacyjne, które umożliwiają zabiegi endoskopowe, kiedyś przeprowadzane metodą otwartej chirurgii n.p. rekonstrukcje obrąbka stawowego panewki przy zwichnięciach stawu ramiennego (barku) czy rekonstrucje więzadła krzyżowego w stawie kolanowym.

 

dr Mirosław Szarzyński  |  szarmiro@tlen.pl