Dr. med. Mirosław Szarzyński    artroskopia.eu

SLAP ( superior labrum anterior posterior)


SLAP ( superior labrum anterior posterior : "górny obrąbek przednio tylny" ) opisał Snyder w 1990 roku, skrót ten oznacza uszkodzenie obrąbka panewki łopatki w górnej części przy przyczepie ścięgna głowy dlugiej mieśnia dwugłowego (m.biceps brachii, caput longum).

Bóle są ostre,  przeważnie przy ruchach w odwiedzeniu i rotacji. W nocy raczej nie ma dolegliwości. Często pacjenci mają uczucie blokady.
SLAP powstaje przy urazach lub częstych mikrourazach , dlatego predysponującymi faktorami są sporty jak piłka ręczna, siatkówka i sporty kontaktowe (karate) itd.

SLAP dzieli się na 4 typy  ( SLAP I do IV według Snyder'a), najczęstszym jest SLAP II. Diagnoza uszkodzenia SLAP nie jest łatwa : badanie kliniczne i obrazowe jak USG i rezonans magnetyczny nie zawsze  pozwalają na określenie typu SLAP'a. Artroskopia jest  jedyną metodą, podczas której można to uszkodzenie klasyfikować i zaopatrzyć. SLAP II do IV powinien być leczony operacyjnie.

 

Celem operacji jest naprawa anatomicznej  pozycji obrąbka na panewce.

Operacja ; artroskopowo , znieczulenie splotowe / ogólne. 2-3 nacięcia skóry

(kamera i 2 kaniule na instrumenty endoskopowe) , z tego 2 po około 5-10mm i jedno 15mm.

Po operacji : Dzień lub dwa po operacji zostaje zmieniony opatrunek i pacjent opuszcza szpital. Następne 6 tygodni operowany nosi opatrunek typu Gilchrist. Szwy usuwamy  w dniu 7-14 po stabilizacji.

Rehabilitacja barku z ćwiczeniami zaczyna się 3 tygodnie po zabiegu jako ćwiczenia z ograniczeniem odwodzenia do 90° i zabronioną rotacją zewnętrzną. Ruch ręki i łokcia nie jest ograniczony po zabiegu. 6 tygodni od operacji są wszystkie ruchy dozwolone i opatrunek Gilchrista odstawiony. Sporty kontaktowe mogą być uprawiane rok po zabiegu.

 

Dalsze informacje na podstronie Zdjęcia


 

dr Mirosław Szarzyński  |  szarmiro@tlen.pl