Dr. med. Mirosław Szarzyński    artroskopia.eu

Zwichnięcie stawu ramiennego (barku) 

 

 

 

Zdjęcie zwichniętego stawu ramiennego z przemieszczoną głową kości ramiennej do dołu i przodu (95% zwichnięć barku)

 

 

 

 

 

 

 

Zwichnięcie to brak kontaktu kości tworzących staw spowodowane przemieszczenie powierzchni stawowych . Przy urazach barku 30% to właśnie zwichnięcia. U mężczyzn występują zwichnięcia 4-5 razy częściej jak u kobiet. U młodych pacjentów przy zwichnięciu widzimy oderwanie obrąbka panewki w strefie przednio-dolnej. Pierwszy opis tego mechanizmu przypisuje się chirurgom Perthes (Niemcy) i Bankart (Anglia). W literaturze nazywamy uszkodzenie tego typu uszkodzeniem Bankarta. Starsi pacjenci mogą mieć  dodatkowo uszkodzenia stożka rotatorów lub złamanie guzka większego kości ramiennej.

 

Przy uszkodzeniu obrąbka panewki u 95% pacjentów następuje kolejne zwichnięcie. Nie wolno mylić niestabilności pourazowej z tzw. wrodzonymi zwichnięciami (wrodzone zmiany stawu ramiennego). Często słyszymy o tzw. nawykowym zwichnięciu barku : najczęściej jest to pourazowa niestabilność stawu ramiennego z uszkodzeniem obrąbka panewki i kolejnymi zwichnięciami.

 

Zwichnięcie musi być jak najszybciej nastawione (repozycja) i odpowiednio unieruchomione. Kolejne zwichnięcia, są dowodem uszkodzenia obrąbka i niestabilności stawu. Metodą leczenia  jest operacja. Każde następne zwichnięcie może spowodować  uszkodzenia części kostnej panewki i głowy kości ramiennej (uszkodzenie Hill-Sachs) oraz uszkodzenia chrząstki.

Uszkodzenie Hill-Sachsa to wgłębienie tylnej strefy głowy kości ramiennej, spowodowane uciskiem o panewkę w pozycji zwichnięcia. Wielkość i głębokość tego zniekształcenia mogą się powiększać przy kolejnych zwichnięciach i powodować nasilenie niestabilności stawu ramiennego.

 


Celem operacji jest naprawa anatomiczna stawu ramiennego., czyli przymocowanie obrąbka panewki w jego naturalnym miejscu na panewce łopatki. Lapidarnie mówiąc tak jak w kole samochodowym, naciągnąć oponę na felgę i ją tam przymocować. Mocujemy oderwany obrąbek kotwicami (metalowe / biowchłanialne)

Operacja wykonywana jest artroskopowo w znieczuleniu splotowym / ogólnym. Wystarczają 2-3 nacięcia skóry, 1-1,5 cm. Najczęściej do stabilizacji obrąbka używa się implantów biowchłanialnych.Dzień po operacji zmieniany jest opatrunek. Pobyt w szpitalu 1-2 dni. Szwy usuwa się 7-14 dni po zabiegu. 6 tygodni konieczne jest unieruchomienie barku w ortezie (PSI / Gilchrist).

 

                                                                                               Orteza typu Gilchrsit


Rehabilitacja przez 3 tygodnie  to  ćwiczenia łokcia, nadgarstka i ręki. Po około 20 dniach dozwolone jest zgięcie do przodu i odwiedzenie do 90 stopni, od 7 tygodnia po stabilizacji  wykonywane są ćwiczenia bez ograniczenia zakresu ruchu. Przez 7 tygodni zabroniona jest rotacja zewnętrzna (powodem jest tendencja przemieszczenia głowy kości ramiennej do przodu przy tej rotacji ) aby nie uszkodzić ponownie gojącego się obrąbka panewki.

Sporty kontaktowe ( piłka nożna, siatkówka itd.) po 6-12 miesiącach.


 

Stabilizacja obrąbka panewki

 

 

 

 

Dalsze informacje na podstronie Zdjęcia

dr Mirosław Szarzyński  |  szarmiro@tlen.pl