Dr. med. Mirosław Szarzyński    artroskopia.eu

Łąkotki (meniscus medialis: MM i lateralis: ML)

 

Łąkotki kolana (boczna : ML i przyśrodkowa: MM) są z tkanki łącznej włóknistej, ułożone są między kłykciami kości udowej i piszczeli. Ich funkcja to powiększenie powierzchni obciążanych i amortyzowanie sił działających na kolano, czyli są jak "resory". Narażone są na uszkodzenia podczas urazów skrętnych kolana ( narty, piłka nożna itd.), ale także w wyniku długotrwałych przeciążeń.

 

 

 

 

uszkodzenie łąkotki : test haczykiem artroskopowym

 

 

 

 

 

Diagnostyka łąkotek obejmuje badanie kliniczne i obrazowe np. USG  lub rezonans magnetyczny.

 

Leczenie zachowawcze , czyli różne formy rehabilitacji, często nie przynoszą poprawy dolegliwości. Przy uszkodzeniach niestabilnych z przemieszczaniem się uszkodzonych fragmentów łąkotki może dojść do blokad kolana, w takim przypadku jest utrudniony lub niemożliwy pełny wyprost kolana. Nierzadko pojawia się "płyn w kolanie" jako forma obronna błony maziowej.

uszkodzenia łąkotki : możliwe formy

 

Leczenie niestabilnych uszkodzeń łąkotek to artroskopowe zaopatrzeenie: w miarę możliwości próbuje się zachować naturalne struktury , czyli stabilizuje się oddzielone fragmenty implantami lub szwami. Przy wygojonych uszkodzeniach łąkotek oczekuje się właściwej ich funkcji.

Są jednak uszkodzenia bez możliwości ich naprawy, wtedy usuwa się niestabilne fragmenty łąkotki, w zależności od rozmiaru ubytku masy może dojść do redukcji amortyzowanie obciążeń i w konsekwencji do wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych, czyli uszkodzeń chrzęstnych.

 

Stabilizacja uszkodzeń łąkotki wymaga ochrony, większość operatorów zaleca stabilizator z ograniczeniem ruchu na kilka tygodni. Standardowo 3 tygodnie w wyproście z ćwiczeniami wzmacniającymi głównie m.czworogłowy. Następne 3 tygodnie jest ograniczone zgięcie do 90 stopni. Przy usunięciu części łąkotki nie ma potrzeby stabilizatora i ograniczenia zakresu ruchu.

 

Leczenie operacyjne : artroskopia, pobyt w szpitalu 1-3 dni, usunięcie szwów 7-14 dni po zabiegu, chodzenie o kulach, ewentualnie stabilizator.

 

Dalsze informacje na podstronie Zdjęcia

dr Mirosław Szarzyński  |  szarmiro@tlen.pl